Home
Management
Rules
History
Sponsors and Advertisers

St. Matthews (Highfield) Club

Billinge Road
WIGAN

WN3 6BL

WILLOW Printing & Design

DeReve

SHEVIBOWLS

Orrell & District Men's Bowling League 2018 Season

Winners History

ORRELL AND DISTRICT MEN'S BOWLING LEAGUE 2017
2017 MONDAY NIGHT DIVISION 1 Edmond 'Ned' Brown Trophy LEAGUE WINNERS
 Payout  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Garswood Hall 20 15 4 1 166 3517 2934 583
  2 Bispham Hall A 20 14 5 1 153 3697 3219 478
  3 Eagle & Child (Rainford) 20 14 5 1 146 3521 3250 271
  4 St. Cuthbert's 20 11 9 0 132 3470 3324 146
  5 Holts Arms B 20 8 11 1 122 3498 3438 60
  6 St. James B 20 10 9 1 120 3417 3423 -6
  7 St. Francis 20 8 12 0 114 3359 3415 -56
  8 Hare & Hounds 20 10 10 0 113 3231 3538 -307
  9 Wigan Transport 20 8 12 0 111 3333 3444 -111
  10 Ravine C 20 6 13 1 93 3225 3669 -444
  11 Bispham Hall D 20 3 17 0 80 3027 3641 -614
  2017 MONDAY NIGHT DIVISION 2 John Fairhurst Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Wigan Subs B 18 14 4 0 152 3297 2643 654
  2 Newtown Cons A 18 12 6 0 139 3186 2763 423
  3 St. Wilfrids 18 13 5 0 130 3137 2821 316
  4 Village Eagles 18 13 5 0 127 3149 2894 255
  5 Shevington Cons B 18 10 7 1 125 3071 2833 238
  6 Garswood Labour Club 17 7 9 1 98 2821 2788 33
  7 Pemberton Cons B 17 9 8 0 98 2864 2923 -59
  8 Shevington Cons C 18 4 14 0 89 2745 3162 -417
  9 Wigan Hospice 18 5 13 0 89 2697 3121 -424
  10 Billinge 18 1 17 0 54 2351 3370 -1019
  2017 FRIDAY NIGHT DIVISION 1 Martin Stokes Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Holts Arms A 16 14 2 0 146 3012 2241 771
  2 Ravine B 16 12 4 0 134 2774 2428 346
  3 St. Matthews A 16 11 5 0 114 2720 2528 192
  4 Lord Nelson 16 12 4 0 114 2792 2614 178
  5 Wigan Subs A 16 8 8 0 97 2688 2772 -84
  6 Bispham Hall B 16 6 10 0 86 2571 2799 -228
  7 Alexandra Park 16 6 10 0 82 2601 2750 -149
  8 Pagefield 16 3 13 0 69 2421 2896 -475
  9 St. Aidans B 16 0 16 0 52 2397 2948 -551
  2017 FRIDAY NIGHT DIVISION 2 Percy Tonge Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Shevington Cons A 16 13 3 0 128 2740 2438 302
  2 Bispham Hall C 16 12 4 0 126 2890 2464 426
  3 Alcan Booth 16 11 5 0 119 2820 2465 355
  4 Bellingham B 16 9 7 0 106 2714 2517 197
  5 Mr. Earls 16 7 9 0 91 2482 2607 -125
  6 St. James A 16 5 11 0 79 2345 2762 -417
  7 St. Matthews B 16 5 11 0 78 2541 2719 -178
  8 Newtown Cons C 16 4 12 0 78 2552 2793 -241
  9 Pemberton Cons C 16 6 10 0 78 2439 2758 -319
  2017 MONDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank Philip Sutton Shield  RESULTS
  Winner Garswood Hall
  Runner-Up St. James B
  Semi-Finalists Bispham Hall D / Bispham Hall A
  Quarter-Finalists Eagle & Child (Rainford)  / Hare & Hounds
  Quarter-Finalists Pemberton Cons B / Shevington Cons B
  2017 MONDAY NIGHT SUPPLEMENTARY K/O CUP sponsored by Starbank RESULTS
  Winner St. Francis
  Runner-Up St. Cuthbert's
  Semi-Finalists Holts Arms B / St. Wilfrids
  Quarter-Finalists Garswood Labour Club / Newtown Cons A
  Quarter-Finalists Wigan Hospice / Billinge
  2017 FRIDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank John Hewitt Memorial Trophy RESULTS 
  Winner Wigan Subs A
  Runner-Up Alexandra Park
  Semi-Finalists Lord Nelson / Ravine B
  Quarter-Finalists Bispham Hall C / Pemberton Cons C
  Quarter-Finalists Holts Arms A / St. Matthews A
  2017 FRIDAY NIGHT SUPPLEMENTARY CUP sponsored by Starbank  RESULTS 
  Winner Pagefield
  Runner-Up Shevington Cons A
  Semi-Finalists St. Aidans B / Newtown Cons C
  Quarter-Finalists Bellingham B / St. Matthews B
  Quarter-Finalists St. James A / Mr. Earls
  2017 BEST DIVISIONAL INDIVIDUAL AWAY WINNERS
    Name Team Performance
  Monday Division 1 Andrew Wilkinson Bispham Hall A 8 wins from 9
  Monday Division 2 Simon Walters Shevington Cons B 8 wins from 9
  Friday Division 1 Ian Young St. Matthews A 8 wins from 8
  Friday Division 2 Alan Hough Alcan Booth 8 wins from 8
   
ORRELL AND DISTRICT MEN'S BOWLING LEAGUE 2016
2016 MONDAY NIGHT DIVISION 1 Edmond 'Ned' Brown Trophy LEAGUE WINNERS
 Payout  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Garswood Hall 20 16 4 0 176 3745 2849 896
  2 Eagle & Child (Rainford) 20 15 5 0 161 3661 3163 498
  3 Wigan Transport 20 14 6 0 151 3597 3092 505
  4 Bispham Hall A 20 8 12 0 139 3219 3380 -161
  5 St. Francis 20 13 7 0 135 3390 3295 95
  6 Holts Arms B 20 10 10 0 126 3447 3362 85
  7 St. James B 20 10 10 0 122 3378 3418 -40
  8 St. Cuthbert's 20 9 11 0 111 3372 3420 -48
  9 Ravine C 20 7 13 0 98 3257 3528 -271
  10 Wigan Subs B 20 5 15 0 86 3106 3597 -491
  11 Village Eagles 20 3 17 0 57 2673 3741 -1068
  2016 MONDAY NIGHT DIVISION 2 John Fairhurst Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Hare & Hounds 18 17 1 0 174 3369 2477 892
  2 Bispham Hall D 18 13 5 0 136 3128 2826 302
  3 St. Wilfrids B 18 11 7 0 128 3160 2704 456
  4 Newtown Cons A 18 11 7 0 124 3101 2857 244
  5 Garswood Labour Club 18 9 9 0 117 3021 2846 175
  6 Shevington Cons B 18 9 9 0 116 2899 2802 97
  7 Pemberton Cons B 18 8 10 0 96 2812 3079 -267
  8 Wigan Hospice 18 7 11 0 94 2973 3111 -138
  9 Shevington Cons C 18 4 14 0 69 2464 3250 -786
  10 Billinge 18 1 17 0 54 2269 3244 -975
  2016 FRIDAY NIGHT DIVISION 1 Martin Stokes Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Ravine B 18 17 1 0 160 3327 2735 592
  2 Holts Arms A 18 13 5 0 152 2943 2627 316
  3 Wigan Subs A 18 14 4 0 140 3274 2858 416
  4 Lord Nelson 18 10 8 0 121 3114 2905 209
  5 St. Matthews A 18 9 9 0 119 3015 2887 128
  6 Alexandra Park 18 8 10 0 110 3127 3077 50
  7 Pagefield 18 8 10 0 106 2992 3002 -10
  8 Bispham Hall B 18 6 12 0 82 2872 3155 -283
  9 Bellingham B 18 4 14 0 73 2733 3253 -520
  10 Mr. Earls 18 1 17 0 53 2471 3369 -898
  2016 FRIDAY NIGHT DIVISION 2 Percy Tonge Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 St. Aidans B 16 11 3 2 128 2888 2392 496
  2 Alcan Booth 16 11 4 1 120 2804 2453 351
  3 Bispham Hall C 16 10 6 0 119 2852 2507 345
  4 Shevington Cons A 16 9 7 0 105 2625 2524 101
  5 Newtown Cons C 16 8 8 0 98 2685 2598 87
  6 St. James A 16 7 9 0 85 2563 2783 -220
  7 Pemberton Cons C 16 3 12 1 79 2521 2713 -192
  8 St. Matthews B 16 5 11 0 76 2462 2817 -355
  9 Boars Head 16 6 10 0 71 2226 2839 -613
  2016 MONDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank Philip Sutton Shield  RESULTS
  Winner Garswood Hall
  Runner-Up Eagle & Child (Rainford)
  Semi-Finalists Hare & Hounds / Newtown Cons A
  Quarter-Finalists Pemberton Cons B / St. Francis
  Quarter-Finalists St. Cuthbert's / Wigan Subs B
  2016 MONDAY NIGHT SUPPLEMENTARY K/O CUP sponsored by Starbank RESULTS
  Winner Wigan Transport
  Runner-Up St. James B
  Semi-Finalists Ravine C / Village Eagles
  Quarter-Finalists Garswood Labour Club / Wigan Hospice
  Quarter-Finalists St. Wilfrids B / Billinge
  2016 FRIDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank John Hewitt Memorial Trophy RESULTS 
  Winner Bellingham B
  Runner-Up Alexandra Park
  Semi-Finalists Wigan Subs A / Ravine B
  Quarter-Finalists St. Aidans B / Alcan Booth
  Quarter-Finalists Newtown Cons C / St. Matthews A
  2016 FRIDAY NIGHT SUPPLEMENTARY CUP sponsored by Starbank  RESULTS 
  Winner Holts Arms A
  Runner-Up Lord Nelson
  Semi-Finalists Bispham Hall B / Shevington Cons A
  Quarter-Finalists Boars Head / St. James A
  Quarter-Finalists St. Matthews B / Pemberton Cons C
  2016 BEST DIVISIONAL INDIVIDUAL AWAY WINNER
    Name Team Performance
  Monday Division 1 Nicky Shaw Garswood Hall 10 wins from 10
  Monday Division 2 Ryan Semmens Bispham Hall D 9 wins from 9
  Friday Division 1 Danny Miller St. Matthews A 9 wins from 9
  Friday Division 2 Jeff Taberner Newtown Cons C 8 wins from 8
   
ORRELL AND DISTRICT MEN'S BOWLING LEAGUE 2015
2015 MONDAY NIGHT DIVISION 1 Edmond 'Ned' Brown Trophy LEAGUE WINNERS
 Payout  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Bispham Hall A 18 15 3 0 157 3097 2756 341
  2 Eagle & Child (Rainford) 18 12 6 0 127 3208 2999 209
  3 Garswood Hall 18 9 8 1 121 3294 2890 404
  4 Wigan Transport 18 10 7 1 118 3076 2987 89
  5 St. Cuthbert's 18 9 9 0 104 3035 3050 -15
  6 St. Francis 18 7 10 1 103 3049 3138 -89
  7 St. James B 18 8 10 0 103 2964 3096 -132
  8 Holts Arms B 18 6 11 1 98 3042 3133 -91
  9 Ravine C 18 7 11 0 89 2886 3225 -339
  10 Hare & Hounds 18 5 13 0 82 2840 3217 -377
  2015 MONDAY NIGHT DIVISION 2 John Fairhurst Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Village Eagles 20 15 5 0 159 3622 3085 537
  2 Wigan Subs B 20 14 6 0 157 3728 3024 704
  3 Bispham Hall D 20 15 5 0 152 3502 3182 320
  4 St. Wilfrids B 20 15 5 0 142 3537 3319 218
  5 Garswood Labour Club 20 11 9 0 130 3279 3227 52
  6 Newtown Cons A 20 11 9 0 129 3422 3238 184
  7 Wigan Hospice 20 9 11 0 121 3339 3292 47
  8 Shevington Cons B 20 9 11 0 120 3148 3455 -307
  9 Shevington Cons C 20 5 15 0 91 3196 3566 -370
  10 Pemberton Cons B 20 4 16 0 89 3173 3556 -383
  11 Billinge 20 2 18 0 60 2656 3658 -1002
  2015 FRIDAY NIGHT DIVISION 1 Martin Stokes Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Holts Arms A 16 15 1 0 155 2933 2155 778
  2 Wigan Subs A 16 11 5 0 118 2764 2550 214
  3 St. Matthews A 16 10 6 0 102 2711 2578 133
  4 Ravine B 16 9 7 0 102 2726 2628 98
  5 Pagefield 16 6 10 0 96 2776 2736 40
  6 Alexandra Park 16 6 10 0 94 2677 2691 -14
  7 Mr. Earls 16 9 7 0 94 2648 2729 -81
  8 Shevington Cons A 16 4 12 0 71 2334 2836 -502
  9 St. Aidans B 16 2 14 0 53 2290 2956 -666
  2015 FRIDAY NIGHT DIVISION 2 Percy Tonge Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 Bispham Hall B 16 12 4 0 132 2944 2460 484
  2 Bellingham B 16 14 2 0 131 2886 2492 394
  3 Alcan Booth 16 7 8 1 107 2795 2580 215
  4 St. James A 16 10 6 0 103 2713 2668 45
  5 Bispham Hall C 16 7 9 0 94 2625 2704 -79
  6 Newtown Cons C 16 7 9 0 88 2677 2760 -83
  7 Boars Head 16 5 11 0 86 2661 2789 -128
  8 Pemberton Cons C 16 5 11 0 82 2652 2782 -130
  9 St. Matthews B 16 4 11 1 61 2287 3005 -718
  2015 MONDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank Philip Sutton Shield  RESULTS
  Winner Bispham Hall A
  Runner-Up Wigan Subs B
  Semi-Finalists Newtown Cons A / Eagle & Child (Rainford)
  Quarter-Finalists St. James B/ Bispham Hall D
  Quarter-Finalists Hare & Hounds/ St. Francis
  2015 MONDAY NIGHT SUPPLEMENTARY K/O CUP sponsored by Starbank RESULTS
  Winner Village Eagles
  Runner-Up Garswood Hall
  Semi-Finalists St. Cuthbert's / Garswood Labour Club
  Quarter-Finalists Ravine C / Billinge
  Quarter-Finalists Pemberton Cons B / Holts Arms B
  2015 FRIDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank John Hewitt Memorial Trophy RESULTS 
  Winner St. Matthews A
  Runner-Up Holts Arms A
  Semi-Finalists Bellingham B/ Ravine B
  Quarter-Finalists Mr. Earls/ Shevington Cons A
  Quarter-Finalists Wigan Subs A / St. Aidans B
  2015 FRIDAY NIGHT K/O SUPPLEMENTARY CUP sponsored by Starbank  RESULTS 
  Winner Bispham Hall B
  Runner-Up Alexandra Park
  Semi-Finalists Pagefield / St. James A
  Quarter-Finalists Newtown Cons C/ Pemberton Cons C
  Quarter-Finalists Bispham Hall C / Alcan Booth
  2015 BEST DIVISIONAL INDIVIDUAL AWAY WINNER
    Name Team Performance
  Monday Division 1 David Unsworth Bispham Hall A 8 wins from 9
  Monday Division 2 Jeff Taberner Newtown Cons A 10 wins from 10
  Friday Division 1 Michael Heap Holts Arms A 7 wins from 8
  Friday Division 2 Alan Hough Boars Head 7 wins from 8
   
ORRELL AND DISTRICT MEN'S BOWLING LEAGUE 2014 SEASON WINNERS
2014 MONDAY NIGHT DIVISION 1 Edmond 'Ned' Brown Trophy LEAGUE WINNERS
 Payout  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
Trophy 1 Bispham Hall A 18 14 4 0 158 3220 2686 534
  2 Garswood Hall 18 12 6 0 131 3148 2791 357
  3 St. Cuthbert's 18 11 7 0 127 3107 3005 102
  4 Wigan Transport 18 11 7 0 125 3228 3012 216
  5 St. Francis 18 12 6 0 117 3010 3016 -6
  6 Eagle & Child (Rainford) 18 9 9 0 112 3150 2951 199
  7 Holts Arms B 18 8 10 0 107 3010 3023 -13
  8 Hare & Hounds 18 6 12 0 89 2927 3189 -262
  9 Wigan Subs B 18 6 12 0 87 2924 3185 -261
  10 Wigan Hospice 18 1 17 0 54 2499 3365 -866
  2014 MONDAY NIGHT DIVISION 2 John Fairhurst Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
Trophy 1 Ravine C 18 15 3 0 152 3341 2803 538
  2 St. James B 18 13 5 0 147 3333 2729 604
  3 Shevington Cons B 18 12 6 0 120 3046 3050 -4
  4 Bispham Hall D 18 9 9 0 116 3222 2917 305
  5 St. Wilfrids B 18 9 8 1 114 3016 3102 -86
  6 Village Eagles 18 9 9 0 109 3016 3099 -83
  7 Pemberton Cons B 18 8 10 0 101 2959 3180 -221
  8 Newtown Cons A 18 6 11 1 95 2969 3050 -81
  9 Shevington Cons C 18 6 12 0 93 2825 3062 -237
  10 Billinge 18 2 16 0 58 2604 3339 -735
  2014 FRIDAY NIGHT DIVISION 1 Martin Stokes Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 1
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
Trophy 1 Holts Arms A 16 16 0 0 159 3075 2263 812
  2 Alexandra Park 16 9 7 0 116 2856 2611 245
  3 Mr. Earls 16 10 6 0 115 2813 2575 238
  4 Wigan Subs A 16 11 5 0 113 2845 2597 248
  5 Ravine B 16 10 6 0 111 2752 2593 159
  6 Pagefield 16 7 9 0 95 2704 2755 -51
  7 St. Aidans B 16 4 12 0 72 2484 2847 -363
  8 Bellingham B 16 3 13 0 64 2437 2909 -472
  9 Bispham Hall B 16 2 14 0 44 2240 3056 -816
  2014 FRIDAY NIGHT DIVISION 2 Percy Tonge Trophy LEAGUE WINNERS
  Division 2
  Pos. Team Pl W L D Points For Opp Aggr
  1 St. Matthews A 16 16 0 0 156 3012 2155 857
  2 Shevington Cons A 16 9 7 0 106 2716 2543 173
  3 Alcan Booth 16 9 7 0 106 2701 2573 128
  4 St. James A 16 7 9 0 103 2733 2637 96
  5 Bispham Hall C 16 7 8 1 102 2697 2589 108
  6 Boars Head 16 9 7 0 95 2590 2725 -135
  7 Newtown Cons C 16 6 9 1 93 2579 2738 -159
  8 Pemberton Cons C 16 7 9 0 92 2649 2714 -65
  9 St. Matthews B 16 1 15 0 34 2115 3118 -1003
  2014 MONDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank Philip Sutton Shield  RESULTS
  Winner St. Cuthbert's
  Runner-Up Bispham Hall D
  Semi-Finalists Garswood Hall / Ravine C
  Quarter-Finalists Holts Arms B/ St. James B
  Quarter-Finalists Newtown Cons A/ Shevington Cons B
  2014 MONDAY NIGHT SUPPLEMENTARY K/O CUP sponsored by Starbank RESULTS
Trophy Winner Bispham Hall A
  Runner-Up Wigan Subs B
  Semi-Finalists Eagle & Child (Rainford) / Wigan Transport
  2014 FRIDAY NIGHT K/O CUP sponsored by Starbank John Hewitt Memorial Trophy RESULTS 
  Winner Holts Arms A
  Runner-Up Pagefield
  Semi-Finalists Bellingham B / Mr. Earls
  Quarter-Finalists Ravine B / St. Aidans B
  Quarter-Finalists St. James A / St. Matthews B
  2014 FRIDAY NIGHT K/O SUPPLEMENTARY CUP sponsored by Starbank  RESULTS 
Trophy Winner Wigan Subs A
  Runner-Up Alexandra Park
  Semi-Finalists Boars Head / Shevington Cons A
  2014 BEST DIVISIONAL INDIVIDUAL AWAY WINNER
    Name Team Performance
  Monday Division 1 Harvey Birch Hare & Hounds 8 Wins out of 9
  Monday Division 2 John Collier Shevington Cons B 8 Wins out of 9
  Friday Division 1 John Dillon Holts Arms A 7 Wins out of 7
  Friday Division 2 Danny Miller St. Matthews A 8 Wins out of 8
   
ORRELL AND DISTRICT MEN'S BOWLING LEAGUE 2013 SEASON WINNERS
2013 MONDAY NIGHT DIVISION 1 Edmond 'Ned' Brown Trophy LEAGUE WINNERS
 Payout  Division 1
  Pos. Team Pl W L D